Femea.cz
od ženský pro ženský

První mobil pro děti

Kdy je vhodná doba koupit dítěti telefon? Připadá mi, že je vše tak nějak zrychlené. Telefon mají děti už v první třídě, nedej bože ještě dřív. Snad už kojenci ovládají telefon a v mnoha případech lépe než my. Stačí, aby se na to jednou podívali u nás a umí to.

My jsme měli jako děti telefon snad až v 9. třídě. Nebyli na to peníze, telefon byl zkrátka vzácná věc. Zato jsme si uměli hrát venku s ostatními kamarády. A víc jsme si užívali přírody kolem nás. Mě samotnou to bavilo víc venku než doma.

A když jsme dostali náš první telefon, nebyl to dotykový mobil nýbrž tlačítková Nokia 3310. Snažila jsem se na Nokii dávat pozor, aby mi nespadla na zem. Samozřejmě mi na zem spadla a to několikrát, ale byla tak nějak nerozbitná. Často si na ni vzpomenu.

Je mobil od 9. let v pořádku?

Moje dcera mě teď prosí, abychom jí koupili k 9 narozeninám telefon. Vysvětluje mi to tak, že skoro všichni její kamarádi ve škole už telefon mají. I ona si chce s kamarádkami psát a volat. Jenže já úplně nejsem pro. Říkám jí, že na to ještě nemá rozum. Dcera nemá vůbec žádnou páru o tom kolik co stojí a že mi se musíme sakra ohánět, aby jsme jí mobil mohli koupit.

Samozřejmě každé dítě je jinak vyzrálé, některé víc některé míň. Dcera ještě nechápe, že telefon není jen hračka, ale je to i na takové věci, aby si třeba mohla zavolat pomoc, když se něco stane. 

Moje dítě má na telefon čas

Říkám si, že kdyby jsem jí nevozila do školy i ze školy autem, tak bych jí ho pravděpodobně koupila. Bála bych se jí v dnešní době pustit samotnou. Dnes je tolik nástrah a hlavně pro děti. Nejvíc se asi bojím, že by narazila na nějakého úchyla.

Raději tu moji školačku ještě budu vozit já, abych věděla, že je v pořádku. Je hodně křehká a vše si bere hodně osobně. A taky chci, ať si ještě užije dětství bez telefonu.

Tak nějak tuším, že jednou ten telefon dostane a už nebude cesty zpět. Svět se jí zcvrkne na pět palců obrazovky, pracně nacvičená vyjmenovaná slova a stovky diktátů velmi rychle nahradí wtf, omg, rofl a já budu mít doma “němé dítě”.

Napište mi od kolika let byste dali dítěti telefon Vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.